Späť

Pyometra hnisavý zápal maternice

Počet zobrazení: 7898

Pyometra hnisavý zápal maternice

Pyometra – Hnisavý zápal maternice
Život ohrozujúce ochorenie psov a mačiek , ktorého výskyt je nad 6 rokov života zvieraťa . Pri pyometre dochádza k nahromadeniu hnisavého sekrétu v maternici .
Prvotnou príčinou ochorenia sú hormonálne zmeny počas cyklu sučky /výskyt cca 2 mesiace po háraní / . Hormonálne zmeny spôsobia zmnoženie sekrétu materničných žliaz. V sekréte sa pomnožia baktérie a vyvolajú zápal . V dôsledku imunitnej reakcie sa sekrét mení na hnisavý . Baktérie hlavne E.coli – tvoria toxíny ,ktoré vedú k otrave organizmu a zlyhávaniu životne dôležitých orgánov. Toxíny spôsobia sepsu /otravu krvi/ . Najviac bývajú postihnuté obličky na zlyhanie ktorých zviera prevažne hynie.
Poznáme dve formy pyometry :
1. Otvorenú – v tomto prípade vyteká z maternice nahromadený sekrét ,ktorý je dobre viditeľný
2. Zatvorená – tu sa hromadí sekrét v maternici bez možnosti uvoľnenia . V tomto prípade vzniká obrovské riziko neskorého záchytu ochorenia. Bohužiaľ táto forma je častejšia . Je preto potrebné sledovať prvé príznaky naznačujúce vznik ochorenia .
Príznaky:
1. Nadmerný príjem tekutín – niekoľko litrov za deň- zviera má neustále prázdnu misku
2. Nadmerné močenie – vyplývajúce z nadmerného pitia ale aj z poškodenia obličiek
3. Nechutenstvo , zvracanie
4. Otupenosť , únava, horúčka
Terapia- pyometry
1. Chirurgická- radikálna
Riešenie, ktoré predstavuje sterilizáciu, teda vybratie maternice s vaječníkmi . Táto možnosť je najoptimálnejšia a je indikovaná vo všetkých štádiách ochorenia s výnimkou ak už je rozvinutá sepsa alebo závažné zlyhanie orgánov. V tomto prípade je najprv potrebné tento stav stabilizovať až potom vykonať zákrok
2. Medikamentózna – Prípady kedy túto možnosť sú presne určené. Hlavne ak ide o zviera chovné okolo 6 rokov, s otvorenou formou, bez príznakov sepsy .
Prevencia :
Sterilizácia po ukončení reprodukčného cyklu u chovných zvierat .V prípade ak nejde o zviera určené na chov preventívna sterilizácia pred alebo po 1 háraní .

slivet

Pohotovosť slúži na ošetrenie AKÚTNYCH život ohrozujúcich stavov,nie na výdaj krmív a liekov už liečených pacientov!!!!

Infolinka Slivet:

0908 359 075

0908 507 148

Lekársky garant:

mvdr eva slizova

MVDr. Slízová Eva

 e-mail: info@slivet.sk

Ul. Š. Záhorského 31
962 31 Sliač

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie