Vonkajšie parazity psa a mačky
Počet zobrazení: 5778
Vonkajšie parazity psa a mačky
Pre naše zemepisné šírky sú najčastejšie blchy , kliešte, svrabovce
Blchy
Ctenocefalides canis , felis – blcha psia a mačacia- Ide o najčastejšie sa vyskytujúcu celoročnú parazitózu spoločenských zvierat . Dôvod rozšírenia bĺch nie je nízka hygiena v chove ,ale obrovská miera adaptácie bĺch. Dospelá blcha je schopná prežiť bez potravy až jeden rok. Blcha môže parazitovať v určitých prípadoch aj na človeku. Väčšina bĺch je v prostredí/80%/ ,nie na zvierati . Životný cyklus blchy od vajíčka až po dospelú blchu trvá 3 týždne . Vajíčka a larvy sú rozptýlené v prostredí . Larvy sa živia epiteliami a trusom dospelých bĺch. Dospelé blchy cicajú krv. Blchy sú nosičmi niektorých ochorení – u psov – pasovnice Dypilidium caninum ,u mačiek - hemobartonelóza, FIV, FeLV. Alergia na blšie uhryznutie je najčastejšia forma alergie u spoločenských zvierat.
Terapia a prevencia –
Na trhu existuje množstvo prostriedkov proti blchám- fungujú obyčajne 4-6 týždňov. U bĺch nevzniká rýchlo rezistencia na podávané prípravky na rozdiel od kliešťov.
Dôležitou súčasťou terapie je dôsledná asanácia prostredia: povysávať, vyprať, prípadne dezinfikovať prostredie zvieraťa – koberce, deky, čalúnený nábytok a pod. Pri nákaze blchami je potrebné 2 krát v dvojtýždnovom odstupe vykonať odčervenie proti pásomniciam.
Kliešte
Ixodes ricinus, Dermacentor variabilis, andersoni –
Tieto sezónne parazity nepostihujú podstatne zvieratá svojim priamym pôsobením ,ale ako zdroj veľmi významných ochorení .
Ixodes ricinus – Borrelia burdorferi
Dermacentor variabilis, andersoni- Babesia canis
U klieštou vzniká pomerne rýchlo rezistencia na opakovane podávané rovnakého preparátu.
Terapia:
Momentálne prípravky pôsobia na všetky cieľové skupiny parazitov- blchy, kliešte, komára. Pri aplikácii je potrebné dodržať správnu techniku aplikácie, obmedziť kúpanie a opakovane podávanie po ukončení odporúčanej doby pôsobenia .
Svrabovce – je významná skupina kožných parazitov prejavujúcich sa zápalom kože.
Demodex canis,cati –
Parazit prirodzene sa nachádzajúci v lymfatických uzlinách a chlpovej cibulke . Pri oslabení imunity dôjde k masívnemu rozmnoženiu parazita. Ochorenie obyčajne nie je sprevádzané svrbením. Je to typické ochorenie zvierat do 1 roka alebo u dospelých psov sprevádza ťažké hormonálne ochorenia- Cushing a Hypotyreóza
Terapia: Je niekoľko možných prípravkov na odstránenie super infekcie demodexa. Preventívne sa používajú obojky.
Sarcoptes scabeii var. Canis- telový svrab
Notoedres cati –ušný svrab mačiek
Otodectes cynotis –ušný svrab psov
Parazity sa zavrtávajú do hlbších vrstiev kože, čo spôsobuje silné dráždenie a následne zápal kože. Ochorenie je vysoko infekčné a šíri sa hlavne v zlých hygienických podmienkach- túlavé zvieratá, útulky. Postihnuté zviera sa neustále škrabe, chudne pre neustále dráždenie. Ochorenie je častejšie u mladých zvierat do 1 roka.
Terapia: Používajú sa chemické látky vo forme postrekov alebo kúpeľov. Rovnako u bĺch je potrebné vykonať dokonalú asanáciu prostredia – buď chemicky alebo fyzikálne –plameňom