Späť

Zubný kameň u mačiek a psov

Počet zobrazení: 2866

Psy a mačky patria medzi mäsožravce a prirodzene prijímajú mäsitú stravu.

Zubný kameň u mačiek a psov

Mäsitá strava vytvára v ústnej dutine zásadité prostredie, na rozdiel od ľudí ktorí prijímajú viac cukrov vytvárajúcich kyslé prostredie. V zásaditom prostredí sa tvorí zubný kameň a v kyslom zubný kaz, preto hlavným problémom ľudí je zubný kaz a psov zubný kameň. Za všetkým je zubný povlak s baktériami ktoré spôsobia vznik zubného kameňa a paradentóza alebo zubného kazu narušením skloviny. 


Zubný povlak je zmes ústnych epiteli, slín, baktérií. Pri psoch a mačkách tento povlak postupne zvápenatie a vytvorí sa zubný kameň. Problémom je ,že zubný kameň sa šíri pod ďasná – baktérie môžu sa dostať na tkanivá pod ďasnami a spôsobiť ich deštrukciu. Ďasno je neprestajne zapálené a dochádza k postupnému uvoľneniu zubov s ich lôžok- paradentóza Baktérie zničia ďasná neskôr väzivo fixujúce zub až dôjde k deštrukcii kosti a vypadnutiu zuba.

Vytváranie zubného kameňa je veľmi časté u malých a stredných plemien psov, u mačiek nie je až taký častý.

Terapia:

Zubný kameň je potrebné najprv odstrániť ultrazvukom .Pri ručnom odstránení dochádza k poškriabanie skloviny a tým rýchlejšiemu usadzovaniu zubného kameňa. 

Prevencia:

Prevenciou proti tvorbe zubného kameňa je pravidelné odstraňovanie zubného povlaku. Pre rozdielnosť prostredia u človeka a psa nikdy nepoužívajte ľudské pasty na umývanie zubov u psa.

Spôsoby prevencie:

  1. Špecialne granulované krmivo , ktoré svojim štiepením obrusuje časť zubného povlaku .
  2. Enzymatické prípravky – sú v rôznych formách – pasta ,žuvacie tyčinky. Enzýmy menia prostredie v ústach a tým zabraňujú vzniku zubného povlaku/kameňa/
  3. Prirodzené obrusovanie – kosti, chrupky
  4. Brúsne zubné pasty- pasty sú ochutené a aplikujú sa pomocou kefky

Bohužiaľ ani jeden spôsob úplne nezabráni vzniku zubného kameňa. Najnovšie štúdie ukázali, že za tvorbu zubného povlaku sú najviac zodpovedné baktérie. Momentálne sa vyvíjajú zubné probiotika ,pri ktorých pomnožením správnych baktérii nevzniká ani zubný kaz ani kameň. Čistenie zubného kameňa je u nás na ambulancii štandardným zákrokom vykonávaným v celkovej anesteze ultrazvukovým prístrojom.Viac informácii poskytneme na ambulancii.Na zákrok sa objednáva.

 

Alternatívne príspevky:

slivet

Pohotovosť slúži na ošetrenie AKÚTNYCH život ohrozujúcich stavov,nie na výdaj krmív a liekov už liečených pacientov!!!!

Infolinka Slivet:

0908 359 075

0908 507 148

Lekársky garant:

MVDr. Slízová Eva

 e-mail: info@slivet.sk

Ul. Š. Záhorského 31
962 31 Sliač

Prihlásenie